В съвременното световно стопанство се използват различни форми на търговски ограничения. Сред тях важна роля играят митата. Те представляват специфичен вид косвен данък върху стоките, преминаващи през националните граници. Най-често в практиката се използват адвалорни и специфични мита. Адвалорното мито се определя като процент от стойността на вносната стока. Специфичното мито представлява фиксирана парична сума върху определен физически показател на вносната стока.
Адвалорните мита са по-широко разпространени, защото имат следните предимства: осигуряват необхидимата диференциация на митническото облагане при вноса на стоки със силно вариращо качество; поддържат постоянна степен на защита на местните производители при променяща се цена на вносните стоки.
Реалната степен на защита на националните производители се различава от размера на номиналните тарифни ставки. Това е така, когато в местното импорт-конкуриращо производство се използват вносни ресурси, чието митническо облагане се различава от митническото облагане на крайния продукт. Икономическите анализи показват, че реалната защита на местното производство в съвременното световно стопанство надхвърля значително номиналните тарифни ставки върху вносните финални продукти. Това явление е сериозно препятствие пред свободната търговия и стимулира импорт-заместващото производство и неефективното използване на ресурсите.
Тарифната ескалация представлява специфична тарифна структура, характеризираща се с нарастване на митническите ставки в зависимост от степента на обработка на вносните стоки. Тя има особено неблагоприятно отражение върху развиващите се страни и силно затруднява отварянето на икономиката на СЦИЕ към световния пазар. Тарифната ескалация създава значителни препятствия пред развитието на обработващата им промишленост, като едновременно стимулира тяхната международна специализация в суровинните отрасли.
Отражението на митническата тарифа върху националното благосъстояние се измерва чрез приходоносния, преразпределителния, потребителския и защитния ефект. Последните представляват чиста загуба за обществото.
Приходоносен е ефектът, дължащ се на увеличаването на приходите в държавния бюджет в резултат на постъпващите в него суми от митническото облагане. Потребителският ефект отразява ограничените консумативни възможности на обществото под въздействие на митото, тъй като то води до увеличаване на вътрешната продажна цена на вносните стоки. Преразпределителният ефект възниква поради прехвърлянето на средства от потребителите към ефективните местни производители на импорт-конкурираща се стока. Защитният ефект на митата се дължи на породеното от тях увеличение на продажната цена на вносните стоки, даващо възможност и на неефиктивните местни фирми да се включат в тяхното импорт-заместващо производство.
Облагането на вносните стоки с мита оказва индиректно негативно въздействие върху местните производители на стоки за износ. Причините са няколко. Първо, в експортния сектор често се използват вносни компоненти.
Тяхното оскъпяване в резултат на митническото облагане намалява конкурентоспособността на износната продукция. Второ, увеличаването на цените на вносните стоки чрез високи мита повишава стойността на живота. Така се засилва синдикалният натиск за повишаване на работните заплати, водещ до нарастване на производствените разходи, включително и в износния сектор. Наред с това с въвеждането на мита се стимулира производствената активност в импорт-заместващия сектор на икономиката. Така нараства търсенето на работна сила, предизвикващо растеж на заплатите. Постепенно тази вълна се пренася и към износния сектор, в резултат на което се увеличават производствените разходи и се намалява неговата конкурентоспособност.
Няма коментари:
Публикуване на коментар